شط

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

شط

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

شط

آنان که خدا را می جویند ، او را می ستایند و درحالی که او را می جویند ، می یابندش و در همان حال که او را می یابند ، می ستایندش !

" آگوستین قدیس - اعترافات "

طبقه بندی موضوعی

پربیننده ترین مطالب

محبوب ترین مطالب

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

نویسندگان

شیوخ نوین .. !

يكشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۱۸ ق.ظ

*شیوخ نوین .. !*


نمی خواهم درباب این موضوع زیاد سخن برانم چرا که همه عرب های اقلیم اهواز به خوبی می دانند که شیخ قبیله دیگر فضایی برای دست و پا زدن ندارد و یا به زبان ساده تر ابزار های لازم جهت کنترل و تغییر رأی اذهان عمومی را در اختیار ندارد . 

امروزه وجود رسانه های مختلف ، آگاهی نسبی افراد جامعه ، تغییر شیوه های کسب درآمد و عدم وابستگی اقتصادی و فکری ، شاکله درهم تنیده شده قبیله و شیخ را به زاویه عُزلت رانده و در موازات فضای مدرنیته و مفاهیم شهروندی جدید ، تنها شَبَح کم رنگ از آن هیکلیه تنومند پیشین را با خود به همراه دارد .

جای تعجب دارد که خیلی از فعالان اجتماعی و فرهنگی می خواهند وجود چنین مفهومی را در فضای شهرنشینی نوین و به موازات قوانین مدنی باز تعریف نمایند ..? 


سئوال اساسی این است که این شاه حلقه مفروضه در فضای امروز شهرنشینی چه توانی را در حل معضلات شهرنشینی ما مبذول داشته و دارد ? 

آیا ما در روابط امروز اجتماعی نیازمند نگاه منحصر و محدود با پابندی شدید به قوانین غیر قابل تطابق و غیر منعطفی ( قوانین عشایری ) که با مفاهیم روز دنیا هیچ سنخیتی ندارد و حتی در دیالگ روزمره نمی توان با استناد به آن ها از کوچکترین حقوق و مطالبات خود سخن به میان آورد ، هستیم یا آن که نیازمند گروه ها ، شوراها ، انجمن ها ، بنیادهای مردم نهادیم که با دیالگ مناسب و روش های علمی و در ذیل جریان های مطالبه گر حقوق مدنی با روش های روز دنیا کم هزینه ترین و موثرترین طریق را برای رسیدن به خواسته های خود اختیار نماییم !


خواسته های مدنی اولیه جزئی از مطالبات شهروندی ست که در شاکله قبیله و شیخ جایی ندارند و نخواهند داشت ، باید این واقعیت را پذیرفت که زمان و دوره شیوخ کلاسیک به پایان رسید و این مفهوم علناً در فضای امروز ناتوان و بی اثر است ، دیگر گوش دولت ها صدای کدخداها ، خان ها و شیخ نشین ها را نمی شود ، آن چیزی که امروزه می تواند در بازخورد با دولت و ارکان متکثر آن پاسخ مناسبی را در شیوه همیاری و نیز مطالبه گری حقوقی ارائه دهد ، ابزارهای کارآمد و نوینی ست که می تواند دیالوگ های منطقی تری را بدور از حواشی و جنجال های غیر علمی برقرار نماید ، این ابزار ها می توانند رسانه ها باشند انجمن ها باشند گروه های مردم نهاد و یا پژوهشگاه های تحقیقاتی و .. این ها درواقع شیوخ نوین جامعه ما محسوب می شوند که اکنون در دست صاحبان غیر حقیقی خود هستند .


*پی نوشت :*


به دوستان فرهیخته و فعال مدنی و فرهنگی پیشنهاد می کنم به موازات این جریان ( شیخ و قبیله ) و با استفاده از پتانسیل نشست های عمومی که در بیشتر خانواده ها صورت می پذیرد ، شورایی تشکیل شود که در قدم اول بتواند مدیریت جریان های اقتصادی را به دست بگیرد و یا خود هماهنگ کننده ، پشتیبان مالی و یا حتی در هیئت سرمایه گذار ظاهر شود ، به طور مثال در صورتی که بتوان از 4 ام دی اف کار که هرکدام در گوشه ای با سرمایه اندک امرار معاش می کنند خواست که با هدفمندی و برنامه ریزی یک واحد صنعتی بزرگ تر را شکل دهند و تحت نظارت و یا حتی تکفل این شوری نوین قرار گیرند ، این راهکار درواقع یک جهش از بنگاه های خُرد به بنگاه های کلان است و نتیجه آن افزایش توان مالی و افزایش نیروی کار است که این جریان مؤثر اقتصادی می تواند سبب ایجاد فرصت شغلی برای همان خانواده و یا دیگران شود .


*" محمد نبهان , 20 یونیو 2017 "*موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۶/۲۶
محمد نبهان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.