شط

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

شط

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

شط

آنان که خدا را می جویند ، او را می ستایند و درحالی که او را می جویند ، می یابندش و در همان حال که او را می یابند ، می ستایندش !

" آگوستین قدیس - اعترافات "

طبقه بندی موضوعی

پربیننده ترین مطالب

محبوب ترین مطالب

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

نویسندگان

کار

دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴، ۰۴:۱۳ ب.ظ

کار

در یک بستر نامناسب اقتصادی کیفیت معنا و اهمیت خود را از دست داده و تکنولوژی های روز از دید صاحبان بنگاه ها به عنوان یک ضرورت محسوب نخواهند شد چرا که در چنین فضاهایی رقابت از بین خواهد رفت و تنها بنگاه های اقتصادی به کار خود ادامه می دهند که یا به وسیله حکومت پشتیبانی شوند و یا انکه دارای پشتیبانی مالی خوبی از اشخاص حقیقی باشند که در این صورت نیز باید بتواند رابطه خود را با دولت به خوبی تنظیم کند تا در بحران حوادث دچار لطمه نشود.

در این بین نیروهای تحصیل کرده پس از فارق التحصیلی به دلیل این بستر متورم دچار صدمات فراوانی خواهند شد. 
از سویی مشاغل به طرق عادلانه توزیع نخواهند شد و از سوی دیگر مناصب گاها هیچ گونه ارتباطی با مدرک تحصیلی فرد ندارد و این انتصاب ها عموما بر اساس اشنایی افراد یا ارتباط های نامعمول کاری صورت می پذیرد. 
لذا موجی از سرخوردگی را در جامعه تحصیل کرده ایجاد می کند و کار به جایی کشیده خواهد شد که اعتماد بنفس اجتماعی جامعه تحصیل کرده بکلی از بین خواهد رفت و کشور نیز به دلیل ناتوانی جذب چنین قشری در اینده نمی تواند همگام با کشورهای درحال توسعه منطقه در مناسبات اقتصادی و علمی برابری کند و در نتیجه لاجرم دچار استعمار علمی خواهد شد و این امر سبب می شود سال ها کشور را از لحاظ علمی و فن اوری دچار تاخیر کند.

هیچ ارگان علمی در کشور تاسیس نشده است تا بتواند حجم وردی به رشته های مختلف ، خصوصا در سطوح تخصصی ارشد و دکتری را با میزان نیاز کشور تطبیق دهد تا بیش از اندازه نیاز هجوم به رشته و یا تخصص خاصی افزایش پیدا نکند و ان دسته نیز که وارد جریان اکادمیک خود شده اند اطمینان حاصل کنند پس از اتمام و دریافت مدرک خود جایگاهی به وی اختصاص داده و نیازی نیست برای امرار معاش وارد عرصه های دیگر شود و تراکم را برای فارق التحصیلان دیگر در فروع دیگر و حتی در مکاسب ازاد و.. دیگر افزایش دهد.

از این روی ضرورت چنین ارگانی انقدر اهمیت دارد که می توان ان را یک سیستم نظم بخشی توزیع عادلانه شغل در این بستر اقتصادی بیمار دانست.
و یکی از عوامل مهمی دانست که سبب جلوگیری از نفوذ و کسب تجربه و تخصصی برای اجانب شود.

همانطور که در حال حاضر یک مهندس چینی به دلیل عدم تجربه توسط کشورش پشتیبانی شده و از تخصص وی استفاده کرده ودر فضای اقتصادی ایران ان را بر کشور تحمیل کرده تا از چنین اشخاصی نیروهای ماهر و باتجربه بسازد ، در واقع ایران بهای کسب تجربه را برای چینی را فراهم می کند در صورتی که مهندسین ایرانی نهایتا اگر شانس با انها یار باشد تجربه کارگری را خواهد اموخت .


" محمد نبهان "
17 اکتبر 2014

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۰۲
محمد نبهان

نظرات  (۱)

سلام
وب عالی دارین خیلی عالی ...
پاسخ:
حضور شما به این وبگاه اعتبار می بخشد / متشکرم

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.