محمد نبهان

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

محمد نبهان

مجموعه دست نوشته های شخصی محمد نبهان

محمد نبهان

آنان که خدا را می جویند ، او را می ستایند و درحالی که او را می جویند ، می یابندش و در همان حال که او را می یابند ، می ستایندش !

" آگوستین قدیس - اعترافات "

طبقه بندی موضوعی

پربیننده ترین مطالب

محبوب ترین مطالب

مطالب پربحث‌تر

آخرین نظرات

نویسندگان

سنت جبر تشکل ها

دوشنبه, ۲ شهریور ۱۳۹۴، ۰۴:۲۱ ب.ظ

سنت جبر تشکل ها

یکی از بزرگترین مشاکل جوامع سنتی شرق و خصوصا خاورمیانه عدم اعتقاد به ازاد اندیشی ست

و این بدین معناست که اگر شما در تفکراتتان تابع فرقه یا گروه خاصی شدید نمی توانید تمامیت فکری ان تشکل را به نقد بکشید و یا اگر چنین کردید در تصورات اعضای ان گروه یا فرقه نام شما به عنوان تابع ان فرقه از قلم می افتد ، و حتی از دید فرق مختلف نیز شما حامل لقب ان تشکل نخواهید بود
و این بدین معناست که جبر حاکم یک تشکل مذهبی و یا جمعاتی را بر خود باید پذیرفت تا بتوان تیغ نقد را بر تشکل دیگر کشید در غیر این صورت به عنوان یک شخص ازاد به اتهامات سنگینی ملتسق خواهید شد یا انکه سخنتان جایگاه فکری را در ان بین از دید اعتبار و فرصت گذاشتن جهت بررسی فکری و نقد هر چند غنی از دست خواهد داد. 
حال می خواهد چه غلط باشد و چه درست تا زمانی که در شمارش جز گله انان و یا یکی از طرف ها محسوب نشوید نمی توانید وارد فضای نقد و بررسی و در نهایت حلی باشید برای ان جامعه هرچند تفکر شما از دید طرف های دیگر منطقی تلقی شود.

این سرمنشاء نابودی نقد است سر منشا ایجاد فِتن و تحقق اراده جبار دیکتاتورها بر سطح جامعه 
تنها راه جدایی از چنین فضایی وعی کلی جامعه است که می تواند با رد و قبول هر انچه می پندارد درست است و یا غلط خود را از بند قبول هرچیز برای حمل فلان اسم و یا عدم ان رها سازد. 
تنظیمات حدودی تشکلات فکری و دینی را دگرگون و به تیغ نقد بکشد این تنها کاریست که می تواند سبب شود در یک جامعه پویا ضد تحقیر و تسلط فکری خودی و ناخودی ها سری تکان داد. 
لکن این امر محقق نخواهد شد تا انکه اعضای جامعه بتوانند بندهای تقید را برای انچه می دانند غلط است بریده و از تعصب کور بپرهیزند هر چند بر خلاف مصالح شان باشد.


" محمد نبهان "
29 سبتامبر 2014

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۶/۰۲
محمد نبهان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.